Gyeptrágya
Erős, egészséges és csodaszép gyepfelület a megfelelő ápolással!
A gyepnek szüksége van bizonyos tápanyagokra ahhoz, hogy egészséges és látványosan zöld legyen.
Ekote Sport&Green nyári-őszi gyeptrágya 2-3 hó 16-0-26+3CaO 10 kg
titaN mikrobiológiai készítmény, 100 g
Lovogreen NPK 10-5-20+4MgO téli-nyári hosszúhatású gyepműtrágya - 5 kg
Mr. Pitch Pázsit Pro Extra Green lombtrágya - Extra Zöldítő 1 l
Kiskerti kisokos - Hogyan lesz mesésen zöld gyepszőnyeged? Fűmag vetés lépésről lépésre - ingyenesen tudásanyag
Landscaper Pro Stress Control (Nyári felkészítő) 16-5-22, 2-3 hónap, 15 kg
Mr. Pitch Pázsit Pro Protect lombtrágya - Stressz kontroll 1 l
Biosol Forte szerves trágya granulátum gyepre, és bármilyen kultúrához 25 kg
Ekote Sport&Green kiegyenlített gyeptrágya 2-3 hó 16-7-16+3Mg, 25 kg
Lovogreen NPK 20-5-8 + 2 MgO tavaszi-őszi hosszúhatású gyepműtrágya - 5 kg
Landscaper Pro New Grass gyeptelepítéshez starter műtrágya, 20-20-8, 2-3 hó, 5 kg
Landscaper Pro All Round gyepfenntartó 24-5-8+Mg, 5 kg
Landscaper Autum&Winter őszi gyepfenntartó 12-05-20+5CaO+2MgO 2-3 hónapos 15 kg
Beckmann nyári stresszkezelő gyeptrágya, Stress Control 15+0+20, 5 kg
Dr. Garden® Pázsitdoktor 1 l
Genezis Gyep műtrágya 5kg (150-200m2 felületre)
Mr.Pitch Pázsit Pro Balanced lombtrágya 1 liter
Substral® Növényvarázs gyeptrágya 350g
Landscaper Pro Spring&Summer tavaszi indító műtrágya 20+0+7+6Ca+3Mg, 5 kg
Landscaper Pro Pre-Winter ősz-tél gyeptrágya 16-6-23+2MgO, 5 kg
Sportsmaster High-K 16+06+25 (2-3 hónap) 830m2 gyeptrágya 25 kg
ICL SierrablenPlus Stress Control 15-0-28+2MgO (3 hónap hatástartam) 25 kg
Biopon Gyeptáp 3kg
Beckmann őszi gyeptrágya, 5 kg, 140m2, 6+5+12
Ekote Sport&Green Start gyeptrágya 2-3 hó 16-25-10+2CaO 25 kg
Gyepműtrágya 5 kg
Mr. Pitch Pázsit Pro S.O.S Booster lombtrágya - Pázsit regeneráló 1 l
Terrasan Mohacsökkentő Gyeptrágya 3 kg
Landscaper Pro Maintenance (Gyepfenntartó) 25+05+12, 2-3 hónap, 15 kg
Landscaper Pro Flora (Szegélynövényekhez, virágágyásokhoz) 15+09+11+3MgO, 5-6 hónap, 15 kg
ICL ProTurf 15-5-15+2MgO+2CaO 2 hó 25 kg
Landscaper Pro Full Season gyepfenntartó 27-5-5+Mg, 8-9 hó, 15 kg
ICL H2Pro TriSmart talajnedvesítő és vízmegkötő szer 5 liter
Agro Gyepexpert-Moha stop zsákos műtrágya 3 kg
Agro Gyepexpert-Moha stop (vödrös) 10L
Biopon Gyep Műtrágya gyom-stop 1 kg
Biopon Gyep Műtrágya sárgulás ellen 1 kg
Beckmann gyomirtó gyeptrágya, 3 kg, 150m2, 22+5+5
Beckmann vastápsó, 5 kg, 200m2, 18,5 % vas-szulfát
Beckmann fenntartó, hosszú hatású gyeptrágya, 3 kg, 100m2, 20+5+8
Beckmann fenntartó, hosszú hatású gyeptrágya, 25kg, 600m2, 16+7+16
Beckmann gyeptrágya fűmagvetéshez, gyepszőnyeg- telepítéshez (starter) 5 kg, 140m2, 12+22+10
Beckmann tavaszi hosszú hatású gyeptrágya, 5 kg, 30+5+6
Beckmann szerves biogyeptrágya NPK 9+3+6 + 60 % szerves anyag tartalom 20 kg
Damisol® Pázsit 1 liter
Ekote Sport&Green All-in-1 gyeptrágya 8-9 hó 21-5-10+6Ca+2Mg 25 kg
Ekote Sport&Green tavaszi gyeptrágya 2-3 hó 26-5-11+3Mg+M.e. 10 kg
Florimo® Gyep Műtrágya 3 in 1 3kg
Florimo® Gyep Műtrágya 3 in 1, 10 kg, pázsit trágya
Florimo® Gyep, pázsit, fű Műtrágya 10 kg
Florimo® Őszi Pázsit Műtrágya /Vödör/ 5 kg
GYEP ŐR gyepműtrágya, vakondriasztós
Amellett, hogy megfelelő mennyiségű vizet kap és mindig szépen le van nyírva, a gyepet érdemes magas minőségű műtrágyával, egész pontosan, gyeptrágyával ápolni. Amellett, hogy a gyep táplálásához megfelelő műtrágyákban gazdagon vannak a fű számára szükséges tápanyagok, célzott ápolásra is szolgálnak. Egyes gyeptrágyák például kifejezetten a gazosodást, mások a mohásodást segítenek csökkenteni. Beszerezhető emellett a sárgulást megakadályozó gyeptrágya is, hiszen a gyeped akkor lesz igazán szép, ha erőteljes, zöld színnel rendelkezik.
Gyepgondozás
1. BEVEZETÉS
A gyepszőnyeg lerakása után, hogy hosszasan élvezhessük az ápolt gyep látványát, fontos annak rendszeres ’karbantartása’.
A gyep gondozása 3 fő feladatban határozható meg, ezek az öntözés, a rendszeres nyírás és a tápanyag utánpótlás.
1. öntözés
Az öntözés gyakorisága, intenzitása a gyep életkorától illetve az évszakoktól függő élettani fázisától függ. A frissen lerakott gyep gyökérzete a felső 2 cm-ben van. Az első 8-12 napban gyökereztető öntözést alkalmazunk, amely 3-4 óránkénti öntözést jelent kis vízadagokkal. (spray fejek 3-4perc, rotorosok 10-15perc üzemidő/öntözés.) Ahogy a fű gyökérzete elindul a talajban, egyre ritkábban és egyre nagyobb vízadagokkal öntözzünk. A célunk, hogy a beállt gyep esetében a gyökérzónát 15-20cm mélységben tartsuk. Ha a gyökérzóna itt van, a fű kevésbé lesz érzékeny a taposásra, fagyra, tűző napra illetve az esetleges vízhiányra. A talaj kevésbé tömörödik be és a tápanyagokat is kevésbé mossuk ki a talajból.
Ennek módja, hogy 2-3 napos ciklusban 10-15mm vizet juttatunk ki a felületre. Ez a vízadag szivárog le a talajba és mivel az utánpótlás később érkezik, húzza le a növény gyökerét.( Ez a spray fejek esetében 5-8, a rotorosoknál 40-50 perces üzemidőt jelent) Tehát a gyepszőnyeg legyökeresedését követően folyamatosan csökkentjük az öntözések számát, ezzel párhuzamosan növeljük az öntözés intenzitását. Fontos, hogy az öntözés a megfelelő napszakban történjen. Ezt beállt gyep esetében célszerű hajnalban végezni. Ennek oka, hogy ez esetben a fűszálak közül a napsütés és a szél hatására fel tud száradni a pára, mely optimális körülményeket teremt a gombabetegségek megtelepedéséhez.
2. nyírás
A nyírással két folyamat közötti egyensúlyt kell megtalálnunk túl az esztétikai szempontokon. A két folyamat az asszimiláció, amelyben a növény a fotoszintézis során felépíti önmagát, szerves anyagot állít elő, illetve a párologtatás. Minél nagyobb a zöld növényi rész, annál nagyobb az asszimilatív, de a párologtató felület is.
A kerti pázsit ideális hossza 4-8cm. Rövidebbre a nyári nagy melegekben, illetve a télre felkészüléskor, hosszabbra az egyéb tenyészidőszakban célszerű vágni az előbb felsorolt okok miatt. Az utolsó őszi nyírásnál azért vágjuk rövidebbre a gyepet, mert az 5celsius feletti hőmérséklet esetén már növekszik, ( akár a hó alatt is) és ha a túl hosszú fűszálak elfekszenek , akkor az alattuk lévő növényi részek befülledhetnek, bomlásnak indulhatnak A fűnyírás gyakoriságát a növekedés üteme határozza meg. Ideális esetben a pázsitból 0,5-2cm hosszt kellene vágni, mely akár maradhatna is a felületen.
Ez sajnos idő hiányában nehezen valósítható meg, a
tapasztalat szerint általában hetente történik a nyírás. Soha ne hagyjuk,hogy a fű olyan magasra nőjön, hogy a fűszálak elfekhessenek! Ha a nyesedéket a felületen hagyjuk, ennek egyrészt pozitív hatása van, mert szerves anyag marad a felületen, másrészt ennek a szerves anyagnak a bomlása N elvonássál jár, amit pótolni
kell. Ha hosszabb szálak maradnak a területen, ezek filcesedhetnek, ami a nedvesség talajba szivárgását gátolja és betömörödhet tőle a felső réteg, ami a gyep kikopásához, mohásodáshoz vezet. A fenti okok miatt célszerű a nyesedéket mindig legyűjteni a területről. Ügyelni kell arra, hogy a fűnyíró kése mindig éles legyen, ellenkező esetben nem vágja, hanem tépi a füvet, a tépett felületnyírás után beszárad, és sárgás-fehér, esztétikailag nem túl építő látványt nyújt.
3. tápanyag utánpótlás
Mivel a nyírásokkal jelentős mennyiségű szerves anyagot viszünk el a területről, ezért a tápanyag-utánpótlásról gondoskodni kell. Jelenleg a kereskedelmi forgalomban kapható speciális gyepműtrágyák bármelyike alkalmazható. Fontos, hogy a különböző élettani fázisokban a megfelelő összetételű műtrágya kerüljön
kiszórásra. Tavaszi indításnál starter műtrágyát használjunk, ami magasabb N-tartalmával elősegíti az erőteljesebb vegetatív növekedés indítását. Vegetációs időszakban, nyár derekán úgynevezett fenntartó műtrágyát használjunk, amelyben még magas a nitrogén-tartalom, de már nagyobb mennyiségben tartalmaz foszfort és káliumot is. Az őszi műtrágyázáskor a növényt igyekszünk a télre felkészíteni, alacsonyabb nitrogén- és foszfor-, magasabb káliumtartalom kiszórásával, mely egy sűrűbb, erősebb szöveti állományt biztosít, ellenállóbbá teszi a füvet a faggyal és a gombabetegségekkel szemben.
A forgalomban kapható műtrágyák hatástartama 2-6 hónap, a rövidebb hatástartamú trágyák egyenletesebben adagolják a kívánt hatóanyagot. Minden esetben tartsuk be a termékek csomagolásán található adagolási útmutató által javasolt dózisokat. A leíráshoz mellékelek az egyik forgalmazó által összeállított műtrágyázási útmutatót.
Egyéb ápolási munkák
Ezek közé soroljuk a gyep gyomtalanítását, szellőztetését, növényvédelmét. A gyepszőnyeg fektetésekor a fű zárt állományt alkot, melyen keresztül nehezen tudnak felszínre törni a gyomok. Mivel talajaink gyommagvakkal jelentősen fertőzöttek, ezért óhatatlan, hogy a gyomosodás előbb-utóbb a gyepben is megjelenjen. A magról kelő gyomok jelentős része nem bírja a rendszeres nyírást, ezek maguktól kikopnak a gyepből. Van azonban néhány tőlevélrózsás faj, amelyik jól alkalmazkodik a gyep gondozási munkáihoz. Ezeket vagy késsel szúrjuk ki a gyepből, vagy szelektív gyomirtóval iktatható ki.
A fű fenntartási-ápolási munkáiból következően bizonyos időközönként szükségessé válik a gyep szellőztetése. Ezt minden esetben tavaszi indításkor vagy őszi záráskor végezzük, a műtrágya kiszórása előtt. A szellőztetés célja, hogy a fű közé hullott bomlatlan szerves anyagot eltávolítsuk, a felső talajréteget fellazítsuk, javítva annak levegővel való ellátottságát és vízháztartását.
Ha a külső körülmények kedvezőtlen változása okozhat különböző gombás fertőzéseket, betegségeket, amely a gyep monokultúrás jellege miatt gyorsan terjedhet. Ezek ellen a betegségek ellen a helyes tápanyag utánpótlással és fenntartási munkákkal (megelőzés) vagy vegyszeres növényvédelemmel védekezhetünk. Ez utóbbi feladathoz minden esetben kérje szakember segítségét. A fenti útmutatás betartásával szép, esztétikus gyepfelületet kapunk, mely hosszútávon szolgálja
gazdája örömét.
Böngéssz tovább az alábbi terméktípusok közt:
- gyom-stop, gyomirtós gyeptrágya,
- mohásodást csökkentő gyeptrágya,
- vakondriasztós gyeptrágya,
- sárgulás elleni gyeptrágya,
- őszi-téli gondozásra ideális gyeptrágya,
- tavaszi hosszú hatású gyeptrágya,
- starter műtrágya,
- szerves gyeptrágya