Ültető edény, hajtatótálca, szaporító tálca
Ültetőcserép, szaporító tálca: a növényed kényelméért
A különböző hajtatóházak, ültetőedények, palántanevelő cserepek feladata az, hogy a segítségükkel minél hamarabb, minél egészségesebb és gyorsan növő növényt tudj nevelni.
Nortene Garden-Sit átfordítható kerti szék
Plantella Organik palántázáshoz 1,5kg
Nortene Seed vetőmag szoró
Nature Fém kerti kerek szita, 7,4 x D37 cm, 6 mm, szürke
Nature csíráztató átlátszó tetővel, két szellőzővel, 18 x 37,5 x 24 cm
Nature jeltábla 40 db 10 cm, színes
Virághagyma tartó 21,5 cm
Fiskars Xact™ álló palántázó
Fiskars Ergo™ álló palántázó
Fiskars Solid™ kézi palántázó
Fiskars Solid™ ültetőbot
Fiskars Solid™ magvető kanál
Fiskars Solid™ térdelő párna
Nortene Garden Pil kerti térdeplő
Nortene Heating Grow fűthető mini üvegház
Nortene Rapid Grow mini üvegház palántáknak, 39 x 25 x 20 cm
Nortene Rapid Grow Window ablakba helyezhető mini üvegházak, 22 x 17,5 x 13 cm x 3 db
Nortene Growing Pots ültető edény, 24 db x ø 6 cm, Barna
Nortene Coco-Tab Dehidratált kókuszrosttabletta, ültetőkorong 20db/csomag
Nortene Growing Kit mini üvegház szett 52x17 cm
Nortene-Catral Natur Shelf virágállvány 100 x 42 x 44 cm
Nortene-Catral Natur Table növényültető asztal 113 x 84 x 40 cm
Gardena Palántázó
Nature Biológiailag lebomló 100% farost cserép kerek - H6 x Ø6 cm - 24 x
Nature Biológiailag lebomló 100% farost cserép négyzet alakú - H5 x 4 x 4 cm / 6x15 rekesz
Nature Biológiailag lebomló 100% farost cserép négyzet alakú - H5 x 5 x 5 cm / 6x15 rekesz
Nature Virághagyma ültető tálca, 3 db, 7,5 x D26 cm, fekete
Nature Biológiailag lebomló cserepek újrahasznosított farostból préselt kókuszrosttal (Ø5 cm), kör- H8 x Ø8 cm - 3 x
Nature Tető csíráztató tálcához, átlátszó, szellőzővel 15x55x31cm
Nature teljes kezdőkészlet palántákhoz és dugványokhoz
Nature csíráztató tálca tető nélkül, fehér, 6x37,5x24cm
Nature antracit csíráztató tálca 6x37,5x24cm tető nélkül
Nature műanyag edény, kókuszrostból készült gyökereztető közeggel 10x49x15,5 cm
Nature Kókuszrost szőnyeg 30x19 cm
Nature Fém kúpos dugványozó, 29 cm, szürke
Nature Autómata fém virághagyma ültető, D5,5 cm, szürke
Nature Vetőmagszóró edény, D6 cm, zöld
Nature Földlabda formázó, 15 x D4,5 cm, szürke/piros
Nature Fa palántázó szett zsinórral, 30 x D18 mm, 20 m, barna
Nature Palánta átültető készlet, zöld
Nature 2 in 1 térdelő - kisszék, 34 x 65,5 x 25 cm, zöld
Nature térdpárna zöld M 3x40x18 cm (habszivacs)
Nature Univerzális termesztőzsák 12 l -bézs, 25 x 25 cm
Termesztőzsák szamócához, szürke, 400 g/m2, 35x35cm
Nature Növényültető asztal fából, 97 x 85 x 42 cm, barna
Nature Fém összehajtható palántázó, 77 x 77 x 40 cm, szürke
Nature Tűzőtégla nedves használathoz, oázis, 7,5 x 20 x 10 cm, zöld
Nature kerek, rozsdamentes acél lyukasztóeszköz nyéllel Ø 80 mm
Nature Palánta rögzítő csipeszek, 40 db, 15 db D16 mm, 15 db D20 mm, 10 db D25 mm, zöld
Nature Paradicsom palánta rögzítő csipesz, 25 db, D20/30 mm, zöld
Nature Térdelő párna, 5 x 50,5 x 29 cm, citromsárga
Nature Burgonya termesztő zsák 48 liter, bézs 43x33 cm
Kis kényeztetés a növényednek
Ha biztos akarsz lenni abban, hogy a növény, amit kiültetsz majd a kertedbe erős, ellenálló és megfelelően fejlett lesz ahhoz, hogy a sanyarúbb körülmények között is túléljen, érdemes a gyors és hatékony növekedésért bevetned a palántáknak való hajtatóházat, ültetőedényeket mini üvegházakat.
Majdnem mikrokertészet
A mikrokertészet arról szól, hogy ültetsz magadnak dobozban, kis helyen zöldségeket fűszernövényeket, amiket aztán frissen tudsz megenni: itt hasonlóról van szó, csak jellemzően ezeket a növényeket nem eszed meg, hanem a speciális környezeti nevelés után tudod tovább ültetni a kertbe a magaságyásba. A fűthető üveg miniház mesterségesen tökéletes körülményeket teremt a hajtató tálcák akár ablakpárkányra is tehetők és kis területen akár több növényt is biztonságosan termelhetsz emellett természetesen minden – az apró kertedhez szükséges – kiegészítőt is megtalálsz nálunk.
Ismerd meg a termékeinket és válaszd ki a számodra megfelelő ültetőedényt és hajtatótálat, vetőmagszórót.
Előkészületek a sikeres palántázáshoz, hogy a konyhakertbe ültethess.
Szükséges eszközök és felszerelések
Palántázó tálca
Válassz olyan palántázó tálcákat, amelyek megfelelnek a tervezett növények méretének és a rendelkezésre álló helynek. A tálcák legyenek megfelelő mélységűek, hogy a gyökerek kényelmesen kifejlődhessenek.
Érdemes kiválasztani olyan tálcákat, amelyekből könnyen kivehető a földlabda a kiültetés során. Ez megkönnyíti majd a kis palánták átültetését.
Talajkeverék
Vásárolj minőségi palántatalajt, vagy készíts saját keveréket. A jó palántatalajnak könnyűnek, laza szerkezetűnek és tápanyagokban gazdagnak kell lennie.
Ha saját talajkeveréket készítesz, használj egyenlő arányban jó minőségű érett komposztot, tőzegmohát és perlitet vagy vermikulitet a talaj lazításához.
Magok vagy kis palánták
Válassz minőségi magokat a tervezett növényekhez. Ellenőrizd a magok csomagolását a vetési időpontok és egyéb fontos információk szempontjából.
Növény lámpák (opcionális)
Ha a természetes fény hiányzik vagy a növényeket beltérben neveled, fontolóra veheted növekedési lámpák használatát. Ezek a lámpák biztosítják a szükséges fényt a palántáknak.
Válaszd ki a megfelelő fajtát és teljesítményt a tervezett növények igényeinek megfelelően.
Ezek az eszközök és felszerelések elengedhetetlenek az otthoni palántanevelés során. Az alapos előkészületek biztosítják, hogy a palántáid megfelelő körülmények között növekedjenek, és erős alapokat hozzanak létre a további fejlődésre.
Térkialakítás és optimális környezeti feltételek
Megfelelő hely kiválasztása
A palántázó terület megválasztása kiemelten fontos az otthoni palántanevelés sikeréhez. Néhány fontos szempont:
Napfény: Válaszd olyan helyet, ahol a növények napfénynek vannak kitéve legalább 6-8 órán keresztül naponta. A déli vagy délnyugati megvilágítás ideális.
Hőmérséklet: A kiválasztott helynek stabil hőmérséklettel kell rendelkeznie. Kerüld azokat a területeket, ahol hirtelen hőmérsékletváltozások vagy huzatok jelentkezhetnek, mivel ezek negatívan befolyásolhatják a palánták növekedését. Ne rakd konvektor, radiátor tetejére, sem huzatos ablak elé.
A palántáknak optimális hőmérsékletre van szükségük a megfelelő növekedéshez. Általában 18-24°C közötti hőmérséklet a legideálisabb, ügyelj rá, hogy éjszaka se essen nagyon sokat a hőmérséklet.
Páratartalom: A magas páratartalom elősegíti a magok csírázását és a palánták kezdeti növekedését. Ha a levegő túl száraz, használj párologtatót vagy permetezőt a páratartalom növeléséhez. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy ne legyen túl nedves a környezet, mivel ez gombabetegségek kialakulásához vezethet.
Magvetés vagy palánták ültetése
Magválasztás: Válaszd ki a minőségi és friss magokat a tervezett növényekhez. Ellenőrizd a magok csomagolását, és kövesd az ott található útmutatásokat.
Ahogy írtuk, használj jó palántaföldet, vagy komposztot, rostáld át közepes szemű szitával, keverd perlittel, hogy könnyű, jó vízáteresztő képességű táptalajt kapj.
Töltsd meg a palántázó tálcákat a talajkeverékkel. Ügyelj arra, hogy a talaj egyenletesen oszoljon el, és hagyj elegendő helyet a magoknak vagy a kis palántáknak a növekedéshez.
A megfelelő mélységben feltöltött földet nedvesítsd be, erre jöhetnek a magok, majd pedig takard be őket egy vékony földréteggel.
Ököszabály szerint a mag méretének kétszerese vastagságú legyen a földréteg, de mindig ellenőrizd a csomagolást a pontos instrukciókért.
Végezetül öntözd meg az összes magot spriccolós szórófejjel.
Ezt követően nincs más dolgod, mint folyamatosan enyhén nedvesen tartani a talajt, míg meg nem jelennek a cseperedő növénykék.
Palánták gondozása
Fontos fenntartani a megfelelő öntözési gyakoriságot annak érdekében, hogy a palánták megfelelően fejlődjenek. Az öntözés szükségét a talajnedvesség alapján érdemes meghatározni. Ne hagyd, hogy a talaj kiszáradjon teljesen, de ügyelj arra, hogy ne is legyen túl nedves.
Az öntözés legjobb időpontja a reggeli órák, amikor a nap még nem süt túl erősen. Kerüld az esti öntözést, mert a nedves talaj és a hűvös éjszakák kedvezhetnek gombás betegségek kialakulásának.
Fontos ellátni őket megfelelő tápanyagokkal is, ennek legjobb módja a speciálisan palántákra kifejlesztett folyékony tápoldat, azonban ügyelj rá, hogy pontosan kövesd az útmutatót!
Palánták kiültetése a kertbe
Mikor szabad kiültetni a palántákat a kertbe?
A palántákat kiültetni akkor lehet, amikor már nincs fagyveszély. Általában ezt a tavasz végi vagy kora nyári időszakban tehetjük meg, amikor a hőmérséklet stabilan meleg marad, és éjszakai fagy sem várható.
Sokan esnek abba a hibába, hogy kapkodnak és már áprilisban, vagy akár márciusban kiültetik a védtelen kis növénykéket, aztán egy kósza fagyos este el is vitte az összeset.
Emlékezz arra, hogy a különböző növények különböző igényekkel rendelkeznek. Például, a hidegtűrő zöldségek, mint a brokkoli vagy a spenót, korábban kiültethetők lehetnek, míg a hőigényesebb növények, mint a paradicsom vagy a paprika jóval később kell, hogy kikerüljön szabadföldbe.
Az átültetés előkészítése, mire kell figyelni
A palántákat fokozatosan szoktasd hozzá az új körülményekhez, naponta néhány órára tedd ki őket a szabadba és apránként növeld az időtartamot. Ez segít lecsökkenteni az átültetés okozta stresszt a növény számára. Ideális esetben legalább 1 hétig szokasd őt a kinti körülményekhez.
A kiültetés előtt gondoskodj a kert talajának megfelelő előkészítéséről. Lazítsd fel a talajt, és keverj hozzá szerves anyagokat, mint például komposzt, vagy érett trágyát, hogy javítsd a talaj szerkezetét és tápanyagtartalmát. (Fontos – a trágya közvetlenül ne érintkezhessen a kis palánták gyökerével, néhány centiméternyi föld takarja, valamint legyen elkeverve rendesen a talajban)
Ne feledd, idáig tökéletes, szinte laboratóriumi körülmények között élték az életüket, a talaj is porhanyós, tápanyagdús, tökéletes volt a gyökereik számára. Amennyire van lehetőséged, igyekezz hasonlóan finom talajt biztosítani a kiültetett palántáknak is, hogy ne kelljen a zsenge gyökereknek kemény talajjal küzdeniük.
Ügyelj arra, hogy a palántákat az eredeti ültetési mélységükkel megegyezően ültesd a földbe.
Az átültetés után alaposan öntözd meg a palántákat. A talaj körülöttük tartsd nedvesen az első hetekben. A palánták védelme érdekében fontolóra veheted árnyékolóháló és/vagy szélfogó használatát, hogy biztosan képesek legyenek megerősödni.
Ha még nem kezdted el, akkor az idei szezontól bevetheted a mulcsolást a kertben! A palánták tövét takard vékonyan valamilyen mulccsal, hogy jobban megőrízze a talaj a nedvességet, valamint hogy megelőzd a gyomosodást és a konkurencia megjelenését számukra.
Webshounk ezen kategóriájában megtalálsz minden szükséges eszközt ahhoz, hogy elkezdhess