Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Gombaölő szerek

Bizonyára mindenkinek megvan az az érzés, amikor önmaguknak vetett és nevelt (főként paradicsom és paprika) palántáik egyik napról a másikra hirtelen eldőlnek. Ezt a jelenséget „Palántadőlésnek” hívják, melyet egy gomba okoz. Ez az élősködő gomba az állandó meleget és nedves környezetet kedveli.

A jelenleg érvényben lévő szabályozás értelmében a növényvédőszerek csak üzletünkben személyesen átvehetőek. Futárszolgálattal kiszállítása nem lehetséges. A II-es forgalmi kategóriába eső termékek átvételéhez zöld könyv szükséges.

Rendezés:

Pontosan azt a mikroklímát, ami a kis palántáink gyökérnyaki részénél van. A jelenséggel együtt jár a gyökérnyaki rész barnulása és száradása.
Ezt nem csak zöldség, hanem dísznövénypalánták előnevelésekor is megtapasztalhatjuk. Gyakran találkozhatunk olyan őszibarack fával is, melynek levelei kunkorodnak, s így deformálódva fejlődnek. A jelenséget a „Taphrina deformans” gomba okozza. Egy-egy nedvesebb nap után számíthatunk rá. (5-15Co fok között fertőz a legjobban.)

A gombák elleni védekezés kertünkben az itt említett problémák miatt szükséges. Profigazda gazdaboltunkban a gombaölő szerek széles skálája megtalálható. A leghatékonyabban úgy léphetünk fel a gombabetegségek ellen, ha a betegnek ítélt növényi részt bemutatjuk Kollégáinknak, hogy aztán ők a legjobb szert tudják ajánlani számunkra.

Az üzletből való távozás után az első kérdés amit felteszünk magunknak az az, hogy „Hogyan juttassuk ki a beteg növényre a permetszert”?
Lehetőség szerint nézzük meg az időjárás előrejelzést, hogy jósol-e esőt a Meteorológus. Amennyiben nem, úgy ezt a tényezőt kihúzhatjuk a listáról. A gomba főként párás idő esetén fertőz, ezért ajánlatos esőzés után permetezni. Természetesen nem akkor, amikor még minden vizes, hanem az esőzést követő első napsütéses napon.

Következő környezeti tényező, amire figyelnünk kell, a szél. Csak szélcsendben permetezzünk! Erre különösen hétvégén kell nagyon odafigyelni. Ugyanis jó idő esetén az emberek nagyrésze kinn tartózkodik az udvaron. Kertészkedik, mosott ruhát tereget. A szél átviheti a permetszert a ruhákra, és más olyan tárgyra, mellyel közvetlen érintkezve egészségükre káros hatást gyakorolhat.

Ha ezeket figyelembe vettük kezdődhet maga a permetszer bekeverése. Testi épségünk megóvása érdekében mindenképp viseljünk zárt ruházatot (kesztyű, maszk, köpeny, hosszúujjú póló vagy pulóver, sapka, védőszemüveg). Minél kevesebb testrészünk maradjon szabadon!
Csak steril eszközökkel dolgozzunk már a permetszer bekeverésének idején is. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy orvosilag tömény alkohollal fertőtlenített legyen a permetezőnk, csupán csak annyit, hogy a permetszert ne a közelünkben lévő földes, sáros pálcával keverjük össze, egy koszos üvegben, hanem minden tiszta eszközzel történjen. Nevezzünk ki magunknak egy tiszta üveget és keverőt. A permetszert ebben az üvegben keverjük össze. Itt még tömény lesz az oldatunk. Ezt a tömény rovarölőszeres oldatot töltsük majd bele a permetezőnkbe. Ügyeljünk a permetező tisztaságára és az. első használat előtt sima vízzel vizsgáljuk meg, milyen a szórófej szórásképe, nincs-e dugulás a csőben. Amennyiben mindent megfelelőnek találunk, a permetszert töltsük a tartályba és hígítsuk az oldatot a megfelelő (előírt) töménységűre. Mindig csak annyi szert keverjünk be, amennyi szükséges, és minden bizonnyal el fog fogyni. Megmaradt, vagy felesleges vegyszert kiönteni tilos!

A be nem kevert vegyszert száraz hűvös helyen, gyermekektől jól elzárva, számukra elérhetetlen helyen kell tárolni!

A permetezőt használat után gondosan mossuk el, szárítsuk ki, előkészítve a legközelebbi használatra, továbbá, hogy ne száradjon bele permetszer maradéka.

A permetezést végző személynek ajánlatos hajmosással egybekötötten lezuhanyoznia. Azt a ruhát, amiben permeteztünk, mindenképp mossuk ki, de csak is külön a hétköznap viselt mosandó ruháktól.
Figyelem! A permetszer tasakját, dobozát, flakonját őrizzük meg a permetezés ideje alatt! Akkor is, ha az összes vegyszert bekevertük és elhasználtuk. Az óvintézkedések ellenére előfordulhat bőirritáció, esetleg a szer véletlenül a szembe jut. Ilyenkor bő vízzel mossuk ki és azonnal forduljunk orvoshoz! A permetszer papírját vigyük magunkkal, mutassuk meg az orvosnak. 

A biztonsági óvintézkedést betartva egészen biztosan hatékony növényvédelmet tud folytatni kertjében.

Valamennyi permetszer megtalálható Webshopunkban, de az érvényben lévő szabályozások miatt a termékeket kizárólag személyesen, Profigazda gazdaboltunkban lehet megvásárolni. Ennek előnye, a már említett károsított növényi részek személyes bemutatása. 

Jó tanács:
Veteményezéskor, a vetőmagok beöntözésekor alkalmazhatunk gombaölőszeres permetező öntözést. A magokra a gombaölőszer nem gyakorol negatív hatást, miközben a víz segíti a csírázást. Így már eleve megelőzhető a nedves és állandó hőmérsékletű föld, gombásodásnak indulása, elkerülhető a palántadőlés. A műveletet javasolt kevés mennyiséggel, kis kézi permetezővel végezni, mely szintén megtalálható nálunk.
Kollégáim várják szeretettel Profigazda gazdaboltunkban!