Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Talajábécé

Talajábécé

Ha kertészedünk, aligha létezik téma, amelyben ne lenne szó valamilyen összefüggésben a talajról. Alapvetően meghatározza tevékenységünk sikerét, hogy milyen közegbe kerülnek növényeink. Éppen ezért gondoltuk úgy, hogy érdemes feleleveníteni a legfontosabb talajtípusokat és azok jellemzőit, a termesztés szempontjából közelítve.

 

Mit nevezünk talajnak?

A talaj és kőzetek fizikai, kémiai és biológiai átalakulása során képződött termőréteget. A szilárd kőzet mállási folyamatokon megy keresztük, majd a kémiai és biológiai hatások sorozata révén folyamatosan képződik a talaj.

Fontos a talaj vízelvezető, víztartó és levegőtartó képessége. A biológiai átalakulások következtében válik az elmállott kőzet termőréteggé, melyben a baktériumok, a gombák, a zuzmók, a mohák és a magasabb rendű növényi szervezetek telepednek meg. A képződött szerves anyagok mikrobiológiai folyamatok hatására új szerves anyagokká alakulnak, amelyeket humin-, illetve humuszanyagoknak nevezünk. Minél több humusz van az adott talajban, annál magasabb a termőképessége, annál jobb talajról beszélünk.

Talajtípusok
A több tucatnyi talajtaípus közül ezúttal csak a növénytermesztés és a tápanyagellásás szempontjából fontosakat taglaljuk, vagyis a homok-, a vályog-, az agyag- és a tőzegtalajok jellemzőit ismertetjük.

Homok- vagy homokos talajok
A homok tulajdonképpen nagyon apró szemű kavicsnak tekinthető. A futóhomok nem, vagy alug tartalmaz szerves anyagot, míg a humuszos homokban lehet 1-2% belőle, ami már jobb termőképességet tesz lehetővé. 

A humuszmentes, vagy kis humusztartalmú homoktalajok felső rétege könnyen megművelhető, de az nem tudja megtartani a bejutott tápanyagokat. Kiadós eső vagy bő öntözés hatására az értékes tápelemek lemosódnak a gyökérzóna alá, ami azt jelenti, hogy elvesznek a növények számára. Az ilyen típusú talajokon gyakrabban, de kisebb víz- és tápanyagadagokkal célszerű öntözni.

Vályog-vagy vályogos talajok
A növénytermesztés számára az egyik legjobb a középkötött szerkezetű vályogtalaj, amelynek jellemzően jó a víz- és levegőtartó képessége. Elegendő humusztartalom mellett nagyon jó tápanyagmegkötő és tápanyag-szolgáltató képességgel rendelkezik

Agyag- vagy agyagos talajok

Művelésük sokkal nehezebb a többi talajtípusénál. Gyakori sekély talajmunkát igényel, amivel levegősebbé tehető. A tápanyagokat és a vizet erősen megköti. Ritkább öntözést kíván. Ez a talajtípus könnyen tmörödik és könnyen kialakulhat pangó víz a rések között.

A tőzeg

A táptalajok felső rétege poros, kutos( a láptalajok felső, kiszáradt, poros rétege). Az alatta lávő réteget használják kitermelés után dísznövények, zöldségfélés termesztésére. Magyarországon több tőzegbánya működik, amelyekben rostos, humuszban igen gazdag síkláp tőzeg képződött. Jó tápanyag-, víz- és levegőtartó képességgel rendelkezik, de jó a tápanyag-szolgáltató képessége is. Ezeket a tőzegeket önmagukban, vagy ún. felláp tőzeg hozzákeverése után forgalmazzák. Könnyű velük dolgozni. 

Jó tudni!

Növényeink a talaj kémhatására eltérően reagálnak. Egy részüknek a gyengén savanyű, másoknak a gyengén lúgös közeg segíti a növekedését. Ugyanakkor vannak nagyon savanyú talajt igénylő (4,5-5,5 pH) növények is (pl. áfonya, azáleák, erikák, kékvirágú hortenziák stb.). A nagyon szélsőséges kémhatás( 4,5 pH alatt, illetve 9 pH fölött) már egyik növénynek sem kedvez, ilyen közegben a termesztés már nem lehet sikeres. A legtöbb hasznos talajbaktérium a semleges körüli pH-t igényli (pl. a nitrogéngyűjtő azotabacterek vagy a rhizobiumok).

A talajok kémhatása vagy pH-értéke

A talaj kémhatása valójában a talajoldat kémhatása. Sokféleképen lehet pH-t mérni. A lényeg az, hogy mindig ugyanazt a vizsgálati módszert kell alkalmazni, csak így lehet a talaj kémhatásának változását nyomon követni.

A talajokat kémhatásuk szerint a következőképpen  osztályozzuk:

4,5 pH alatt  - erősen savanyú
4,5 - 5,5 pH  - savanyú
5,5 - 6,5 pH  - gyengén savanyú
6,5 - 7,5 pH  - közömbös
7,5 - 8,2 pH  - gyengén lúgos
8,2 - 9 pH     - lúgos
9 pH fölött     - erősen lúgos

A talajok pufferképessége

Puffer- vagy tompítóképességnek nevezzük, amikor a talajok sav vagy lúg hatására kémhatásukat nem, vagy kismértékben változtatják meg. Ezt a tulajdonságot nagymértékben javítják például a humuszanyagok. 

A talajba jutó savas oldatokat nagyon jól közömbösítheti a talajban lévő mész (CaCo3). Az agyagásványok jelenléte szintén javítja a pufer- (tompító)képességet. A pufferképesség ismerete nagy biztonságot jelethet a növénytermesztés sikerében.

A talajnedvesség

A talajszemcsék közötti réseket víz és levegő tölti ki. A megfelelő arányok elengedhetetlenek a növény növekedéséhez. Ha túl sok a talajban lévő víz, az úgynevezett talajnedvesség, akkor kiszoríthatja a talajlevegőt, és megfulladhat a növény. Ha már teljesen víz tölti ki a hézagokat, belvízről beszélünk. Ez különösen veszélyes a növények számára. Ellenkező eset is veszélyes. Szárazság idején a legtermékenyebb talajban is elpusztul a növényzet, mert a növények csak a vízben oldott tápanyagokat képesek felvenni.

A talaj szerkezete

A talaj szerkezete akkor jó, ha a talajszemcsék között optimális a talajnedvesség és a talajlevegő aránya. A legjobb szerkezet a morzsás talajszerkezet, amely a sok humuszt tartalmazó, jó minőségű talajokra jellemző. A morzsás szerkezetű talajoknál a humuszban gazdag talajszemcsék között sok levegő van, nagy mennyiségű vizet és ásványi anyagot kötnek meg, mellyel biztosítják a növények fejlődésének megfelelő feltételeit. A morzsás talajszerkezet kialakításában a humusz mellett a mésztartalom is fontos szerepet játszik. Morzsás szerkezetű az alföldek mezőségi talaja és a lombos erdők erdőtalaja.

A talajok vastagsága

A homok, a lösz, az agyag csak kőzet, még nem talaj. A humusz teszi termékennyé a kőzettörmeléket. A talajok vastagsága függ a felszínalakító kőzettől és a domborzattól. A hegységekben vékonyabb, a az alföldeken vastagabb a talajréteg. Egy jó talaj a 80-100 cm-es vastagságot is elérheti. A talajok vastagságát a talajszelvényen keresztül nézhetjük meg. Ehhez nem kell mást tennünk, mint egy elég széles és mély gödröt ásni a talajban, amin jól látható a talaj szerkezete, színe, alkotóelemei és vastagsága.

Mit jelent a virágföld pH jelölése?
Hogyan savanyítsam a földet?

Növényeink virágföld pH igénye, tápanyagszükséglete, szerkezeti kívánalmai eltérőek, ezért termékcsaládunkat úgy alakítottuk ki, hogy a legfőbb növénytípusoknak megfelelő virágföldek rendelkezésére állhassanak. Széles virágföld választékunkban minden elképzelhető növényfajta speciális igényeire van megoldásunk, de a virágföld vásárláskor figyeljünk oda a pH értékre is. Kertészeti termelésben főként a talaj kémhatását fejezzük ki pH-ban.

Mit jelent a virágföld pH jelölése?

Minden talaj kémhatása mérhető pH skálán. A pH (pondus Hidrogenii, hidrogénion-kitevő) egy dimenzió nélküli kémiai mennyiség, mely egy adott oldat kémhatását (savasságát vagy lúgosságát) jellemzi.
A skála 0-tól 14-ig terjed; a 7-es a semleges kémhatás, az annál alacsonyabb értékek savas kémhatásra, a magasabb értékek lúgos kémhatásra utalnak. A savasság vagy lúgosság 10-szeres változása 1 pH–egység változást jelent.

FLORIMO Virágföld pH érték skála

40-50 éve a fenti logikát követve létrejött egy besorolás, 3 egyszerűbb virágföld csoport:

  • A = enyhén savanyú (pH= 5,9-6,4) kémhatású virágföld a mészkerülő növények számára.
  • B = semleges kémhatású (pH = 6,5-7), általános virágföld.
  • C = enyhén lúgos (pH= 7-7,5) kémhatású virágföld a mészkedvelő növények számára.

Ez a 3-betűs besorolás nem pontos, mivel nem fedi teljesen a növények igényét (például egy Rhododendron virág 3,8 – 4,5 pH értékű virágföldet igényel, amire a lista alapján nem is létezik virágföld). Éppen ezért ajánlott jobban odafigyelni a virágföldek elején vagy hátoldalán feltüntetett pH értékre, és utánajárni a növényfajták igényére. Amennyiben erre a szempontra is odafigyelünk, növényünk fejlődése varázslatos és megfelelő lesz.

Számunkra rendkívü fontos, hogy a virágok és növények valóban megkapják a megfelelő és minőségi virágföldet, így minden virágföld elejére a pontos pH értéket írjuk, nem az ABC besorolást. A különleges növényeknek speciális földet keverünk, és azt is eláruljuk a termékeink oldalán, melyik keverék mit tartalmaz.

Tudjuk, így szebb lesz az otthonunk és kertünk mindannyiunknak.

Hogyan savanyítsam a földet?

A virágföldek és talajtípusok legtöbbje jellemzően semleges kémhatású (6,0 – 7,5 pH). Ha olyan növényünk van ami a savanyúbb virágföldet igényli, a talaj pH értékét szulfátos műtrágyákkal lehet csökkenteni (kálium-szulfát, ammónium-szulfát, magnézium-szulfát tartalmú műtrágyák), vagy rostos tőzegkockával.

A FLORIMO® virágföld számos változatban áll a növénykedvelők rendelkezésére. Ha nem tudjuk eldönteni, hogy melyiket válasszuk, forduljunk bizalommal az eladóhoz, aki további jó tanácsokkal láthat el bennünket. Ha van rá lehetőségünk, akkor szakárudában, üzletben, szakembertől vásároljunk.
 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Park- és kertépítés Ültetvény