Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Milyen magot vásároljunk?

Ki ne hallotta volna a következő mondatokat, vagy ki az, aki nem mondta ki maga is, amikor úgy vélte, hogy becsapták: „Na, ez sem az, .. aminek reklámozták!" Vagy éppen: „A folt nem tűnt el, pedig azt mondták ... Nem kelt ki a mag, hiába vettem a drágát... Nem ilyen meg nem olyan lett, amilyennek gondoltam..."

vetőmag ültetés profigazda

Ehhez hasonló kijelentések mindig is lesznek, hiszen egyszerűbb másban megtalálni a hibát, mint időnként szétnézni a saját házunk tájékán. Stílszerűen vegyük példaként a vetőmagvásárlást, és nézzünk egy kicsit a dolgok mögé. Tél végén elárasztják az üzleteket megannyi színű és formájú tasakkal, roskadoznak az állványok a portékától, még annak is megakad a szeme rajta, akinek nincs is kertje. Hogyan válasszunk, melyiket vegyük?

Mit is várunk egy tasak vetőmag vásárlásakor?
Tulajdonképpen mindenki mást, de azt mindenképpen - és joggal -, hogy ami rá van írva, azt tudja is a termék. Főként a kezdő kertészkedők nincsenek könnyű helyzetben, mivel nem hagyatkozhatnak a tapasztalataikra. Sem a tasakba, sem a magokba nem lehet belelátni, jó néhány hónapba beletelhet, mire bármi is kiderül. És persze egyáltalán nem mindegy, hogy az a bizonyos mag mikor és milyen közegbe kerül, milyen környezeti hatások érik, milyen eséllyel válhat egészséges, kifejlett növénnyé? Amikor leemelünk egy csomag vetőmagot a polcról, tulajdonképpen a tasakba zárt ígéretet vásároljuk meg.

Éppen ezért ajánlatos a jobb minőségű terméket választani, hogy bízhassunk az ígéret valóra váltásában. Érdemes a gazdaboltokban, online gazdaboltok ügyfélszolgálatán tájékozódnunk és azt követően bevásárolnunk. Az éremnek ugyanis két oldala van. Egy felelősségteljesen gondolkodó vetőmag-előállító és -forgalmazó cég hosszú távra tervez, a nemesítő munka ugyanis rendkívül összetett, sok időt, nagy körültekintést, szakmai alázatot igénylő tevékenység. Tradíciók hiányában, fajtába vetett hit, minőség iránti elkötelezettség nélkül nemigen lehet bizalmat generálni. A vetőmagok minőségének taglalásakor nem hagyható figyelmen kívül a fajtaazonosság.

MÚLTIDÉZŐ
Gazdasági növényeink nemesítésének megindítását 1864-től számítjuk, amikor Mokry Sámuel (1832-1920) Békés megyei birtokán elkezdte a búza nemesítését s folytatta azt „szerényen, csendben és nálunk szokatlan kitartással"."Mokry Sámuel derék hazánkfia, kilencz évi magnemesítési kísérlete után egy-egy cat.holdról 12 vámmázsa közönséges termés helyett 15-20-25 mázsát tart elérhetőnek" - írja kortársáról és kollégájáról Kenessey Kálmán az első, kifejezetten nemesítési témájú közleményében (A búza vetőmag nemesítésről, Atheneum, Bp., 1874).

Minőségi termék előállításánál elengedhetetlen, hogy a nemesítőcég folyamatosan ellenőrizze és figyelemmel kísérje a vetőmagok útját a termeltetéstől, a fajtatisztaságtól, a minősítéstől kezdve egészen a csávázásig és végül a csomagolásig. Mintakertekben termesztik ki az össze fajtát, figyelve azt is, hogyan viselkednek extenzív körülmények között. Fontos a megfelelő tárolás, majd az értékesítés után jön a java. Keljen ki, teremjen annyit, ami elvárható tőle. 

Tudtad?

1 szem fűszerpaprikamagból akár 20-30 paprika is terem. 1 szem burgonyából akár 1,5 kg termés is lehet. 1 szem fejeskáposztamagból, fajtától függően 5-8 kg-os káposzta terem. 1 szem csemegekukorica 2 cső kukoricát fog kinevelni. Az már csak hab a tortán, hogy egy tasak vetőmagban - maradjunk a káposztánál - akár 300 szem is lehet. 300 fej káposzta? 1500 kg? Hűha! Mi ez, ha nem a bizalom, vagy a fajtába vetett hitünk!

Arról már nem is beszélve, hogy amikor akár 1 tasak vetőmagot vásárolunk, értéket vásárolunk. Valami olyat, amiből a gondozásunk alatt kinevelünk valamit. Gondozzuk, nevelgetjük, ha kell, meggyógyítjuk, felneveljük, enni, inni adunk neki. Bizalommal tekintünk a jövőbe: „De szép, de jó lesz, milyen jót fogunk belőle enni. Eltesszük télire„."