Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Milyen fűmagot vásároljak, hogy gyönyörködhessek a pázsitomban?

Milyen fűmagot vásároljak, hogy gyönyörködhessek a pázsitomban?

A vásárolt gyepszőnyeghez hasonló, minőségi gyepszőnyeget megfelelő talajjal, minőségi fűmaggal és tápanyagokkal, rendszeres és egyenletes öntözéssel és gyakori fűnyírással lehet elérni.

Az angol gyep története

A gyep népszerűsége a XVII. század elején terjedt el a kertekben és közösségi tereken. Ez idő tájt született meg a tipikus „angol gyep”. Az angol gyep az arisztokrácia és a társadalmi státusz jelképe lett, azt mutatta, hogy tulajdonosuk megengedheti magának, hogy olyan földet birtokoljon, amelyet nem használnak arra, hogy építsenek rá vagy élelmiszert termeljenek rajta.

Az 1830-as években feltalálták a fűnyírót, így a gyep egyre szélesebb körben kezdett elterjedni, valamint a sportokban is megjelent.

Milyen fűmagot vásároljak?
 

A fűmagkeverékek

A gyepünket alkotó fűmagok közé tartozik meglepő módon a búza, a tarack, de még a bambusz is. Ezek mind a perjefélék családjába tartoznak. Ahogyan ezeknek a pázsitfűféléknek eltérő tulajdonságaik vannak, úgy a kertünk gyepjét alkotó fűtakaró is eltérő tulajdonságú fűfajokból áll. Van, amelyik kevesebb öntözést igényel, van, amelyik az árnyékot viseli jobban, van, amelyik a taposást jól tűri, van, amelyiknek tarackosodik a gyökere.

A négy leggyakoribb fűmag összetevő rövid bemutatása:

Angol perje - "Lolium perenne"

Az egyik legelterjedtebb fűfajta Nyugat-Európában, a legelők jellegzetes faja. Jól tűri a taposást, zömök pázsitot alkot, ezért igen sokoldalúan használható. Parkok és kertek pázsitjának meghatározó összetevője. Az angol perje fényes, sötétzöld, laza, bokros növekedésű évelő fű. Vezérfűként jelenik meg, ezután jól bokrosodik, de a későbbiekben laza bokrú aljfűvé válik. Fényigényes fajta, nem tűri az alacsony tartást és nagy vízigénnyel valamint tápanyag igénnyel kell számolnunk.

Réti perje – "Poa pratensis"

A legelőkön és kaszálón egyaránt gyakran előforduló Tarackos, évelő aljfű. A réti perje jól bírja a legeltetést, a rágást valamint a tiprást, de alkalmazható erózió elleni védekezésben is. Tápanyag és vízigénye kisebb, mint az angol perjéé. Hátránya, hogy lassan kel és fejlődik ki. Árnyékban hajlamos a ritkulásra, ezért vörös csenkesszel szokták keverni.

Vörös csenkesz –"Festuca rubra"

A homokos és vályogtalajokon fordul elő elsősorban, az északi lejtőkön található meg a természetes gyepben. Tarackos aljfű a rágást, tiprást és a legeltetést nagyon jól bírja. Az árnyékos északi lejtésű domboldalak jellegzetes növénye.
Nagyon jó tulajdonsága, hogy hosszú ideig megél egy helyben, a tarackjával állandóan fel tud újulni. Nagyon jól tűri a szárazságot, de az öntözést meghálálja. Különösen a száraz fekvésű, nehezen öntözhető területek gyepesítésére alkalmas. 

Nádképű csenkesz- "Festuca  arundinacea"

Eredetileg széles levélzetű fajta, de a nemesítésnek hála ma már sokkal vékonyabb, finomabb levélszerkezetű. Mélyre hatoló gyökérzet jellemzi, jól bírja a nyári száraz időszakot, kevés öntözéssel is kiváló minőségű pázsitot alkot. Jól tűri a nyírást, a terhelés, taposás nem teszi tönkre. Igazi túlélő fajta, kevés törődést igényel. Tápanyag igénye átlagosnak mondható, az "igénytelenebb" fajták közé sorolható. 

 


Tarackos tippan – Agrostis stolonifera

  •     tarackokkal és indáival terjedő, lassú növekedésű
  •     finom és sűrű levélzetű, 
  •     jól bírja rövidebbre nyírást (akár 10 mm)
  •     vízigényes, nagyon gondos ápolást igényel
  •     alkalmazása golfpályákon elterjedt

Juhcsenkesz – Festuca ovina

  •     mélyre hatoló gyökérzettel rendelkezik
  •     bokros, tűszerű lombú
  •     kifejezetten szárazságtűrő fűfaj
  •     nyirkos, kötött talajok kivételével szinte minden termőhelyen jól megél

 

Ezek a fajok keverékei találhatóak meg a fűmagkeverékekben, különböző arányban keverve. A legtöbb fűmagkeverékben 3-4 faj fűmagjai találhatóak meg.

Vannak kimérős fűmagok, de vannak előrecsomagolt fűmagok is. A címkén az összetétel hasonló lehet, de az ár eltérő lehet. Ennek az az oka, hogy erre szakosodott cég tovább nemesítette ezeket a fajokat, ezzel javítva bizonyos tulajdonságaikat. A magasabb minőség persze sokszor magasabb árral is párosul. Cserébe azonban sokszor bőven 90% feletti a csírázási arányuk, már keléskor is gyönyörű színük és állaguk van.

Megfelelő gondozás mellett viszonylag rövid idő alatt elérik a gyepszőnyegszerű küllemet. Éppen ezért érdemes minőségi fűmagot vásárolunk. A ZKI fűmagkeverékei például kiváló minőséget garantálnak.

Tipp: Utánvetéshez az egyenletes, gyönyörű pázsit érdekében egy adott fűmagkeveréket válasszunk ki, és lehetőleg mindig ezt használjuk pótlásra! A foltok pótlására minden esetben ugyanazt a típust vessük el a tavaszi vagy őszi utánvetéskor. Így tudjuk elérni, hogy mindenhol ugyanolyan gyorsan növő, ugyanolyan színű fűszálak nőjenek. Ellenkező esetben a szép gyepünk előbb-utóbb foltos, keszekusza látványt fog nyújtani.

Amikor füvesítünk, egy bizonyos fajta gyorsan kikel, ezzel egyben védi is a lassabban kelő és kényesebb vagy nemesebb fűfajtákat, tehát eleinte ez a faj található meg magasabb százalékban. Ha minden rendben megy, a gyepben 1-2 év elteltével szép fokozatosan más fajták veszik át a vezérfű szerepét. Ezek a fajok lennének azok, amitől nagyjából gyepszőnyegnek nevezünk egy vetett füvet.

Kedvenc pázsitunkban mindig azok a fajok lesznek a vezérfüvek, amelyek számára ideálisak a körülmények. A vásárolt gyepszőnyeghez hasonló, minőségi gyepszőnyeget megfelelő talajjal, minőségi fűmaggal és tápanyagokkal, rendszeres és egyenletes öntözéssel és gyakori fűnyírással lehet elérni.

Melyik a legjobb fűmag? Avagy a fűmagkeverékek minősítése – Mi az „RSM”?

A helyes keverék választás szempontjából fontos minőségi kritérium az úgynevezett RSM-értékelés.  Az RSM  (Regel-Saatgut-Mischung) egy kifejezetten a fű fajták számára kifejlesztett szabvány, a DIN-szabványhoz hasonló bizonyos minőségi jellemzők és szabványok meghatározására.

  • házi kerthez például ajánlott szárazságtűrő fűmag RSM 2.2 / RSM 2.3 
  • nagy terhelési intenzitásánál sportpázsit RSM 3.1 / RSM 3.2 
  • közepes terhelési intenzitásánál RSM 2.3 

Érdemes megtekinteni a Barenbrug fűmag kisokosát, itt minden fűmag fajtáról találhatsz részletes információt:

>> Katt ide a fűmag kisokoshoz

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyep és gyepápolás