Sokunk számára dilemmát okoz a vetőmagvásárlás. Nemcsak a fajtakérdésben kell döntést hozni, érdemes odafigyelni arra is, hogy valóban jó minőségű vetőmagot szerezzünk be.
Áruházból vagy gazdaboltból/ online gazdaboltból?
Vetőmagot tanácsosabb gazdaboltban / online gazdaboltban vásárolni, elsősorban azért, mert ott hasznos tanácsokat, kérdéseinkre korrekt szakmai választ kaphatunk.
A vetőmag minőségére a fémzárolás nyújt garanciát, amely mögött szigorú jogszabályi előírások vannak. A vetőmagtételeket akkreditált laboratóriumban vizsgálják, mielőtt megkapja a fémzárszámot, ami egyben a gyártót és a tételt is beazonosítja. Ez minőségi kifogás, reklamáció esetén fontos lehet, érdemes tehát a vetőmagtasakot vetés után is megőrizni.
Kerti tipp: Az ismeretlen eredetű, jelöletlen, fémzár nélküli, feltűnően alacsony árú vetőmagot nem szabad megvásárolni.
MENNYI MAG VAN A TASAKBAN?
A fogyasztói ár csak abban az esetben ad valós összehasonlítási alapot, ha a csomagolás ugyanazon fajtájú növény azonos mennyiségű vetőmagját tartalmazza. Az egyik leggyakoribb hiba, ha a vásárló kizárólag az ár alapján dönt, a töltőtömegeket nem
ellenőrzi. A csomagoláson ezt grammban adják meg, de ugyanilyen fontos információ az is, mennyi vetőmagot tartalmaz egységnyi tömegű, egy grammnyi vetőmag, illetve a vetőmagnak mennyi az ezermagtömege. A nagyobb magvakban ugyanis
több a tartaléktápanyag, biztonságosabban, nagyobb százalékban csíráznak, erőteljesebben fejlődnek. Ha a kiegyenlítettség nem megfelelő, nem kapunk homogén, egyszerre csirázó és egyöntetűen fejlődő állományt.
MINŐSÉGI KIFOGÁS ESETÉN
Minőségi hiányosságok minőségbiztosítás mellett, fémzárolt vetőmagnál csak igen ritkán fordulnak elő. A csomagoláson a gyártó/forgalmazó nevét és elérhetőségét is kötelező feltüntetni. Ha ezt nem találjuk meg, válasszunk más terméket. Az előállítók többsége információs vonalon keresztül készségesen ad tájékoztatást bármilyen felmerülő kérdésre, rendelkezésre áll jogos reklamáció,minőségi kifogás esetén. A minőségi kifogások döntő hányadánál a nem szakszerű vetés és növényápolás a probléma oka, elvétve fordul csak elő, hogy például bolti, nem megfelelő tárolási körülmények állnak a háttérben.
INFORMÁCIÓK A CSOMAGOLÁSON
A tasakon általában minden szükséges alapinformáció megtalálunk: talajigény, vetésidő, sortávolság, tőtávolság, vetési mélység, a betakarítás várható
ideje stb. Ezek az adatok nagy segítséget nyújtanak kezdő kertészkedők számára. Az érvényességi vagy lejárati idő feltüntetése szintén kötelező. Ha ezt közelinek ítéljük, az még nem jelenti azt, hogy a mag csírázóképessége nem megfelelő. A gyártók zöldségfélék esetében általában 3 évet jelölnek meg, de a gyakorlatban például a paprika, a paradicsom, a káposztafélék 4-5 évig, az uborka és a dinnye akár 9-10 évig is megőrzi csírázóképességét.
Forrás: Kerti hírmondó