Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezheted, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.

Hogyan vessek füvet? Fűmag vetés. Mi kell tenned füvesítés előtt? I rész.

Hogyan vessek füvet? Fűmag vetés. Mi kell tenned füvesítés előtt? I rész.

Az elején szeretném leszögezni, hogy a fűmag vetés nagyon egyszerű folyamat, senkinek sem kell megijednie tőle. Egy kis odafigyeléssel nagyon szép eredményt lehet elérni, viszont néhány szabály be kell tartani, ha egészséges és szép pázsitot szeretnénk a kertünkben.

 

Én ( a cikk írója) is magam vetettem a füvet, pedig nem vagyok kertész. Hobbi kertésznek, lelkes amatőrnek mondanám magam.

Gyepszőnyegről annyit, hogy nem ajánlanám. Ha van rá kereted (területtől függően 1-2 millió Ft is simán lehet), akkor természetesen megérheti, de hasonló eredményt lehet elérni minőségi fűmag elvetésével és  lenti praktikák alkalmazásával, ami a fenti összeg töredékéből kijön.

Még a műfüvet tudom ajánlani, ha nem túl nagy a terület. Nem kell füvet vágni, locsolni J De a viccet félretéve, nagyon kényelmes tud lenne a műfű. A Nortene műfüvei például olyan élethűek, hogy szinte nem lehet megállapítani, hogy valóban műfű. Nagyon közelről kell nézni, hogy rágyere.

Visszatérve a fűvetésre, nézzük meg mit kell tenned:

Füvesítés előtt

A kerttervezés részre nem térnék ki ebben a cikkben. Erről egy másik cikkben fogok írni. Viszont fontos figyelembe vennünk egy ökölszabályt. A kert maximum 2/3-át foglalja el a fű. Ez így kellemes a szemnek. A csupasz kert, ami szép zöld fűtől az önmagában kevés. Kerti utakkal, lombhullató vagy örökzöld cserjékből kialakított sövényekkel és évelő ágyásokkal csökkenthetjük a gyep méretét és kellemes, természetes hangulatot varázsolhatunk a kertbe.

A fűvetésre a tavaszi vagy őszi időpontot szokták javasolni. Én is az ősz eleji időpontot ajánlanám, meg is mondom miért:

  • a melegigényes gyomok fejlődése visszaesik a hűvösebb idő beköszöntével,
  • az őszi vetés tavaszra már kellően „idős” lesz, hogy a tavaszi munkálatokkal gyomirtós kezelést is kapjon, megelőzve a gyom megerősödését
  • az őszi vetés előtt van időd jól felkészíteni a talajt a vetésre

Az őszi vetés előtt érdemes már júniusban felkészíteni a talajt. A fű is csak termőföldben lesz igazán szép, ehhez 15-20 cm mélységű réteggel kell számolnunk. Ha szükséges szerezzünk be termőföldet.

Számolni kell azzal, hogy a hozatott termőföld szintén fertőzve lehet gyommagvakkal. Megoldás, ha a gépi kapálás és a tereprendezés után pihentetjük a területet, hagyunk időt a gyommagvak kihajtására, majd elvégezzük a gyomtalanítást.

A vakondhálót nem ajánlanám, van más módja a vakondok és más talajlakók ellenei védekezésnek. Az egyik kedvencem a Horto-biot ajánlom. A HORTO BIO legfontosabb jellemzője, hogy ricinusolajat tartalmaz. A talajba kerülve ezek az összetevők taszító (repellens) hatással vannak a beásó, gyökereket károsító állatok (pocok, mezei egér, cickány, vakond) és a gyökérparazita cserebogárpajor, mocskospajor, lótetű, hangya, csiga, valamint a gyökérparazita drótférgekkel, fonálférgekkel szemben. A HORTO BIO korlátozza a paraziták megjelenését és károsítását. Mindemellett műtrágyaként is használható. Tehát egy multifunkciós készítményről beszélünk.

Meg kell tervezni a tartósan szép gyep sarkalatos pontját a vízelvezetést és az öntözést is. Automataöntöző rendszer kiépítését érdemes szakemberre bízni, aki a többi növény vízigényének ismeretében a megfelelő helyekre telepíti a csőrendszert.

A következő két részben kitérünk a füvesítésre és a füvesítés utáni teendőkre.


 Kovács Zoltán - Hobbi kertész

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyep és gyepápolás