Minőségi fűmagok kedvező áron
Minőségi fűmagot keresel?
Jó helyen jársz
A gyepszőnyeghez hasonló, minőségi gyepszőnyeget megfelelő talajjal, minőségi fűmaggal és tápanyagokkal, rendszeres és egyenletes öntözéssel és gyakori fűnyírással is el lehet érni.
Barenbrug Dichondra – Talajtakaró zöld szőnyeg 500 g
Barenbrug fehérhere-aprólevelű (microhere) Clover Seeds 0,5 kg
Barenbrug Water Saver pázsitmag, fűmag (szárazságtűrő) 1kg
Kiskerti kisokos - Hogyan lesz mesésen zöld gyepszőnyeged? Fűmag vetés lépésről lépésre - ingyenesen tudásanyag
Barenbrug Happy Lawn - fűmagkeverék virágokkal 500g
Barenbrug Shadow Pázsitmag, fűmag (árnyéktűrő) 1 kg
Barenbrug Resilient Blue Lawn Pázsitmag, fűmag (rendkívüli igénybevételre) 1 kg
AGRO-LARGO Magic Garden - Szárazságtűrő fűmag (Kentaur) - 1 kg
Kiepenkerl Flower Dreams Virágkeverék 100g
Rocalba Huia fehérhere vetőmag 100g
Landscaper Pro Fűmag Performance- (sport jellegű), 5kg
ZKI Fűmag Szárazságtűrő 1 kg
Barenbrug SOS - Super Over Seeding Pázsitmag, fűmag (felújító, felülvető) 1 kg
AGRO-LARGO Magic Garden - Pázsit fűmag - 1 kg
Rocalba Kertimag Dichondra-Zöld szőnyeg Vetőmag 100 g
Landscaper Pro Fűmag Finesse - (pázsit jellegű), 5kg
Landscaper Pro Fűmag Rapid, 1kg
Toscana mediterrán jellegű pázsit fűmagkeverék (Landscaper Pro Select) 1kg
DLF Waterless szárazságtűrő fűmag keverék 1kg
Barenbrug Bar Stadium - RPR - Sport Pázsitmag 15 kg
Magic Garden- Zöld Turbó Fűmagkeverék 1 kg
Rédei Vadvirágos rét 800g
ICL ProSelect Low Maintenance fűmag 10kg
DLF Shadow árnyéktűrő fűmag 1 kg
Barenbrug Supersport Pázsitmag, fűmag (erős igénybevételre is) 15 kg
Barenbrug Mow Saver Pázsitmag, fűmag (díszpázsit kevesebb nyírással) 15 kg
Barenbrug Rapide Pázsitmag, fűmag (gyors és tartós megoldás) 15 kg
Barenbrug RPR Lawn Pázsitmag, fűmag (sportos és szép megújuló pázsit) 1 kg
Barenbrug Speedy Green gyors fejlődésű fűmagkeverék, 15 kg
Barenbrug Bermuda csillagpázsit 500 gramm
KITE DLF szárazságtűrő fűmag keverék 20 kg
Agro Largo Sport MIX fűmag (Multiseed) 1 kg
AGRO-LARGO Magic Garden - Árnyéktűrő fűmag (Lugas) - 1 kg
Fűmag Relax lassan növő keverék Agro-Largo 1 kg
Starsem univerzális Sport fűmag 1 kg - 35 m2
Agro Largo Százszorszép fűmag 1 kg
Japán virágos rét fűmagkeverés (Rocalba) 1 kg
Kiepenkerl - Virágos Rét Fűkeverék, 250g
Kiepenkerl Profi-Line Szárazságtűrő Fűmagkeverék 1 kg
Kiepenkerl Profi-Line Active Sport fűmag 1 kg
Rédei Kertimag Húsvéti dekorfű vetőmag 50g
Rédei Kertimag Sport fűmagkeverék 20kg
Rédei Kertimag Pázsitkeverék 20kg
Rédei Kertimag Margitsziget díszpázsit mester fűmagkeverék 10kg
Rédei Kertimag Liget Árnyéktűrő mester fűmagkeverék 10kg
Rédei Kertimag Mediterrán szárazságtűrő fűmagkeverék 10kg
Rédei Kertimag Fűdoktor fűmagkeverék 50 g
Rédei Fűmag - Margitsziget 1 kg
Landscaper Pro Fűmag Sun & Shade- (árnyéktűrő), 5kg
Landscaper Pro Fűmag Supreme, 5kg
ZKI Árnyéktűrő fűmag keverék 1 kg
ZKI Taposást tűrő fűmag keverék 1 kg
Ha sikerül pázsitunkhoz a megfelelő műtrágyát választanunk, a gyep minőségében hatalmas változásokat érhetünk el, különös tekintettel a látványra és a taposásállóságra. Nagyon fontos emellett a környezet megfelelő védelme. Óvakodjunk a szükségtelen túlműtrágyázástól, és ezzel a talajvíz vagy a források beszennyezésétől.
FŰFAJOK
Vegyük figyelembe, hogy minden fűfajta máshogy tűri a savas vagy lúgos kémhatást, ezért figyeljünk arra, hogy az adott műtrágya milyen módon befolyásolja a talaj pH-ját. Az ammóniumszulfátot tartalmazó fűtápok bírnak a legerősebb savasító hatással. Azok a műtrágyák, amelyek túlnyomórészt karbamidból és/vagy ammónium-nitrátból állnak, szintén savasítanak, de sokkal kisebb mértékben. A kálium-nitrát alapú fűtápok emelik a pH-értéket, ami szikesedéshez, a gyep leromlásához és gyomosodásra való hajlam kialakulásához vezethet.
A talaj savanyítása főként a magas minőségű, tippanok és csenkeszek uralta díszgyepeknél fontos, a gyomosodás és a kártevők megjelenésének megelőzésére. A nagy mennyiségben angolperjét és réti perjét tartalmazó gyepek nem igénylik a savasítást. A tippanos-csenkeszes gyepekkel összehasonlítva az angolperje uralta pázsitok az egészséges növekedéshez magasabb nitrogénszintet igényelnek, főleg abban az esetben, ha a felszín nagyobb igénybevételnek van kitéve.
TALAJTÍPUS
A nagy homoktartalmú talajok hajlamosabbak a kimosódásra, ezért ·azokon magasabb tápanyagbevitel szükséges, mint az agyagos vagy vályogos talaj esetében. Ilyenkor jól teljesítenek és segíthetnek a szabályozott feltáródású műtrágyák,mert a hatástartam ideje alatt a burkolatból egyenletes ütemben szabadulnak fel a tápelemek, a kimosódás minimális.
GONDOZÁS
A szabályozott feltáródású műtrágyák nagyon hasznosak lehetnek az általános kényelmi gyepeken, ahol a vágásmagasság 25 milliméter fölött van és a karbantartás kevésbé intenzív, mint például a házikertekben, hiszen évenként egy vagy két műtrágyázás is elegendő lehet. A rövidre nyírt, magas minőségű díszítő gyepek intenzív gondozás mellett jobban kidolgozott táplálási program alkalmazását követelik meg.
PÁZSIT LÉTREHOZÁSA
A gyökerek növekedéséhez és a fü megerősödéséhez foszfátokra van szükség, akár magról vetünk, akár gyepszőnyeget fektetünk. A legjobb választás ilyenkor lassan felszívódó, nagy foszfáttartalmú műtrágya használata és bedolgozása a talajba, hogy a gyökerek mélyre jutását segítsük.
BEÁLLT GYEPEK TÁPLÁLÁSA
• Folyékony műtrágya
A folyékony állagú műtrágyák használatával egyszerre kis mennyiségű tápanyag kijuttatásával pontosabban tudjuk kontrollálni a fejlődést, és jól beilleszthetők általános műtrágyázási tervünkbe annak érdekében, hogy a magas minőségű díszítő gyepek megjelenését szabályozni tudjuk. Kijuttatásához megfelelő felszerelés szükséges, alkalmazási gyakoriságuk igen nagy.
• Granulátum
A szilárd műtrágyák nagyon elterjedtek, összetétel és technológia szempontjából nagy választék áll rendelkezésre belőlük. Ezeket gyakorta kell a gyepre juttatni, általában valamilyen kézi kiszóró eszközzel. A kijuttatást követő locsolás vagy csapadék
a műtrágyát bemossa a növény gyökeréhez, tápanyagtartalma a talajba jut, majd a növény gyökerei felveszik azt.
KERTI TIPP:
Habár sok kiszóró rendelkezik kalibrációs jelekkel és útmutatóval, akkor járunk el helyesen, ha a szerkezetet a helyszínen, közvetlenül használat előtt kalibráljuk
Hagyományos műtrágya
A hagyományos granulált műtrágyák gyakran egyszerű formában tartalmazzák a tápanyagot. A granulátum vízben oldódik (eső vagy locsolás), a tápanyagok pedig a növény számára azonnal felvehetők. Gyors növényi választ tesznek lehetővé, de gyorsan is felhasználódnak vagy bemosódnak a gyökérszint alá, vagy akár nagyobb esőzés után el is tűnnek a talajból.
Szabályozott feltáródású műtrágya
Ezeket úgy fejlesztik ki, hogy tápanyagaik a növekedéssel és a körülményekkel (főként a talaj hőmérsékletével) arányosan váljanak felvehetővé. Tavasszal használatosak, amikor a talaj hőmérséklete még alacsony: a granulátumot valamilyen
gép segítségével a talajba kell nyomkodni, hogy ott a tápanyagok akkor szabadulhassanak fel, amikor szükséges.
Szerves trágya granulátum
Az ezekben található tápanyagok lebontásához és feltáródásához „aktív" talajra van szükség. Ha a növekedésbe azonnali beavatkozás szükséges, de a talaj hőmérséklete még alacsony (< 10 °C), ezek helyett valamilyen jobban oldódó anyag használatos.
MŰTRÁGYA-KIJUTTATÁS
Mindig biztosítani kell a műtrágya egyenletes alkalmazását, hogy elkerülhető legyen a gyep egyenetlen növekedése és egyes esetekben annak kiégése.
• Esős időszakokban várjunk ki egy szárazabb szünetet a műtrágyázás elvégzéséhez. Ha nincs eső, a kiszórt anyagot bele kell locsolni a talajba, főként finom szálú gyep esetében, amely könnyebben kiég. Így biztosítható, hogy az alkalmazott anyag jól bemosódik a talajba.
• A műtrágyagranulátumok kisebb területekre kézzel is kijuttathatók (munkavédelmi kesztyű használatával), de nagyobb területeken ehhez érdemes kiszóróberendezést használni, sokféle kapható, házikerti felhasználástól a profi kiszórókig.
• Ha kézi kiszóróval végezzük a műtrágyázást, a kijuttatandó mennyiséget érdemes két részben kiszórni - a második szórás iránya az első szórás irányára merőlegesen történjen!
• A repítőtárcsás kiszórók hajlamosak a szóráskép közepére több anyagot kijuttatni. Hogy elkerüljükaz egyenetlen alkalmazást, a gép szórásának szélességét az általunk kívánt szélesség felére állítsuk be. Jelzőoszlopok kihelyezésével biztosíthatjuk,
hogy minden egymást követő menetben a szélesség felét fedjük le a kiszóróval.
• A folyékony műtrágyák hordozható vagy járműre rögzíthető permetezővel juttathatók ki és megvan az az előnyük, hogy utánuk semmiképp nem marad a gyep felszínén heverő granulátum. Általánosságban elmondható, hogy az egy
műveletben kijuttatható tápanyag mennyisége ezek esetében jóval kisebb, a granulátumokhoz képest, ezert azonos eredmény eléréséhez jóval gyakoribb alkalmazás szükséges.
• A folyékony műtrágyákat egy menetben érdemes kipermetezni, ehhez pedig ajánlott jelzőkarókat használni, hogy az átfedések elkerülhetők legyenek.
Gyepgondozás
1. BEVEZETÉS
A gyepszőnyeg lerakása után, hogy hosszasan élvezhessük az ápolt gyep látványát, fontos annak rendszeres ’karbantartása’.
A gyep gondozása 3 fő feladatban határozható meg, ezek az öntözés, a rendszeres nyírás és a tápanyag utánpótlás.
1. öntözés
Az öntözés gyakorisága, intenzitása a gyep életkorától illetve az évszakoktól függő élettani fázisától függ. A frissen lerakott gyep gyökérzete a felső 2 cm-ben van. Az első 8-12 napban gyökereztető öntözést alkalmazunk, amely 3-4 óránkénti öntözést jelent kis vízadagokkal. (spray fejek 3-4perc, rotorosok 10-15perc üzemidő/öntözés.) Ahogy a fű gyökérzete elindul a talajban, egyre ritkábban és egyre nagyobb vízadagokkal öntözzünk. A célunk, hogy a beállt gyep esetében a gyökérzónát 15-20cm mélységben tartsuk. Ha a gyökérzóna itt van, a fű kevésbé lesz érzékeny a taposásra, fagyra, tűző napra illetve az esetleges vízhiányra. A talaj kevésbé tömörödik be és a tápanyagokat is kevésbé mossuk ki a talajból.
Ennek módja, hogy 2-3 napos ciklusban 10-15mm vizet juttatunk ki a felületre. Ez a vízadag szivárog le a talajba és mivel az utánpótlás később érkezik, húzza le a növény gyökerét.( Ez a spray fejek esetében 5-8, a rotorosoknál 40-50 perces üzemidőt jelent) Tehát a gyepszőnyeg legyökeresedését követően folyamatosan csökkentjük az öntözések számát, ezzel párhuzamosan növeljük az öntözés intenzitását. Fontos, hogy az öntözés a megfelelő napszakban történjen. Ezt beállt gyep esetében célszerű hajnalban végezni. Ennek oka, hogy ez esetben a fűszálak közül a napsütés és a szél hatására fel tud száradni a pára, mely optimális körülményeket teremt a gombabetegségek megtelepedéséhez.
2. nyírás
A nyírással két folyamat közötti egyensúlyt kell megtalálnunk túl az esztétikai szempontokon. A két folyamat az asszimiláció, amelyben a növény a fotoszintézis során felépíti önmagát, szerves anyagot állít elő, illetve a párologtatás. Minél nagyobb a zöld növényi rész, annál nagyobb az asszimilatív, de a párologtató felület is.
A kerti pázsit ideális hossza 4-8cm. Rövidebbre a nyári nagy melegekben, illetve a télre felkészüléskor, hosszabbra az egyéb tenyészidőszakban célszerű vágni az előbb felsorolt okok miatt. Az utolsó őszi nyírásnál azért vágjuk rövidebbre a gyepet, mert az 5celsius feletti hőmérséklet esetén már növekszik, ( akár a hó alatt is) és ha a túl hosszú fűszálak elfekszenek , akkor az alattuk lévő növényi részek befülledhetnek, bomlásnak indulhatnak A fűnyírás gyakoriságát a növekedés üteme határozza meg. Ideális esetben a pázsitból 0,5-2cm hosszt kellene vágni, mely akár maradhatna is a felületen.
Ez sajnos idő hiányában nehezen valósítható meg, a
tapasztalat szerint általában hetente történik a nyírás. Soha ne hagyjuk,hogy a fű olyan magasra nőjön, hogy a fűszálak elfekhessenek! Ha a nyesedéket a felületen hagyjuk, ennek egyrészt pozitív hatása van, mert szerves anyag marad a felületen, másrészt ennek a szerves anyagnak a bomlása N elvonássál jár, amit pótolni
kell. Ha hosszabb szálak maradnak a területen, ezek filcesedhetnek, ami a nedvesség talajba szivárgását gátolja és betömörödhet tőle a felső réteg, ami a gyep kikopásához, mohásodáshoz vezet. A fenti okok miatt célszerű a nyesedéket mindig legyűjteni a területről. Ügyelni kell arra, hogy a fűnyíró kése mindig éles legyen, ellenkező esetben nem vágja, hanem tépi a füvet, a tépett felületnyírás után beszárad, és sárgás-fehér, esztétikailag nem túl építő látványt nyújt.
3. tápanyag utánpótlás
Mivel a nyírásokkal jelentős mennyiségű szerves anyagot viszünk el a területről, ezért a tápanyag-utánpótlásról gondoskodni kell. Jelenleg a kereskedelmi forgalomban kapható speciális gyepműtrágyák bármelyike alkalmazható. Fontos, hogy a különböző élettani fázisokban a megfelelő összetételű műtrágya kerüljön
kiszórásra. Tavaszi indításnál starter műtrágyát használjunk, ami magasabb N-tartalmával elősegíti az erőteljesebb vegetatív növekedés indítását. Vegetációs időszakban, nyár derekán úgynevezett fenntartó műtrágyát használjunk, amelyben még magas a nitrogén-tartalom, de már nagyobb mennyiségben tartalmaz foszfort és káliumot is. Az őszi műtrágyázáskor a növényt igyekszünk a télre felkészíteni, alacsonyabb nitrogén- és foszfor-, magasabb káliumtartalom kiszórásával, mely egy sűrűbb, erősebb szöveti állományt biztosít, ellenállóbbá teszi a füvet a faggyal és a gombabetegségekkel szemben.
A forgalomban kapható műtrágyák hatástartama 2-6 hónap, a rövidebb hatástartamú trágyák egyenletesebben adagolják a kívánt hatóanyagot. Minden esetben tartsuk be a termékek csomagolásán található adagolási útmutató által javasolt dózisokat. A leíráshoz mellékelek az egyik forgalmazó által összeállított műtrágyázási útmutatót.
Egyéb ápolási munkák
Ezek közé soroljuk a gyep gyomtalanítását, szellőztetését, növényvédelmét. A gyepszőnyeg fektetésekor a fű zárt állományt alkot, melyen keresztül nehezen tudnak felszínre törni a gyomok. Mivel talajaink gyommagvakkal jelentősen fertőzöttek, ezért óhatatlan, hogy a gyomosodás előbb-utóbb a gyepben is megjelenjen. A magról kelő gyomok jelentős része nem bírja a rendszeres nyírást, ezek maguktól kikopnak a gyepből. Van azonban néhány tőlevélrózsás faj, amelyik jól alkalmazkodik a gyep gondozási munkáihoz. Ezeket vagy késsel szúrjuk ki a gyepből, vagy szelektív gyomirtóval iktatható ki.
A fű fenntartási-ápolási munkáiból következően bizonyos időközönként szükségessé válik a gyep szellőztetése. Ezt minden esetben tavaszi indításkor vagy őszi záráskor végezzük, a műtrágya kiszórása előtt. A szellőztetés célja, hogy a fű közé hullott bomlatlan szerves anyagot eltávolítsuk, a felső talajréteget fellazítsuk, javítva annak levegővel való ellátottságát és vízháztartását.
Ha a külső körülmények kedvezőtlen változása okozhat különböző gombás fertőzéseket, betegségeket, amely a gyep monokultúrás jellege miatt gyorsan terjedhet. Ezek ellen a betegségek ellen a helyes tápanyag utánpótlással és fenntartási munkákkal (megelőzés) vagy vegyszeres növényvédelemmel védekezhetünk. Ez utóbbi feladathoz minden esetben kérje szakember segítségét. A fenti útmutatás betartásával szép, esztétikus gyepfelületet kapunk, mely hosszútávon szolgálja
gazdája örömét.
Árajánlat kérés gyeppel kapcsolatos munkálatokra
A következő problémák kezelésében tudunk segíteni.
- Komplett kertépítés
- öntözőrendszer építés
- gyepszőnyegezés
- vetés
- gyepfelújítás
- gyepregenerálás
- gyepbetegségek kezelése
- robotfűnyíró telepítés
Erdélyi Zsolt, telefonszám: +36 30 259 90 13
Gyeppel kapcsolatos tanácsokért pedig látogass el Magyarország egyik legnagyobb gyeppel foglalkozó facebook csoportjára a füvesítsünk együtt oldalra